Klub Sportowy Wisła - strona nieoficjalna

Strona klubowa
Herb

Zegar

Najbliższe spotkanie

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

Najbliższa kolejka

Najbliższa kolejka 1

Ankiety

Brak aktywnych ankiet.

Sport.pl

Historia

 

 

W 1953 r. oprócz sekcji narciarskiej, piłki siatkowej i lekkoatletycznej, powołano również sekcję piłkarską. Choć statut klubu i nazwę Klub Sportowy "Start Wisła" w Wiśle, przyjęto dopiero cztery lata później, piłkarze zostali zgłoszeni do rozgrywek klasy C seniorów już w 1954 r. Zaraz po jednym sezonie drużyna zdobyła mistrzostwo tej klasy i awansowała do klasy B, w której grała przez trzy lata, by w sezonie 1958/59 awansować do klasy A i znaleźć się w gronie takich zespołów jak: "Piast" Cieszyn, "Stal" Cieszyn, "Włókniarz" Skoczów, "Kuźnia" Ustroń, "Walcownia" i Górnik" Czechowice, czy z bielskich drużyn: "Stal", "Włókniarz", "Budowlani" "BBTS" oraz "Iskry" Pszczyna i "Czułowianki" Tychy.

Awans i rywalizacja w tej klasie z takimi zespołami była nie lada dużym wyczynem naszych piłkarzy. Areną zmagań wiślańskich piłkarzy było boisko za tylnym frontem liceum oraz gimnazjum w centrum Wisły, gdzie obecnie rozciąga się Park im. Kopczyńskiego. W związku z likwidacją tego boiska wybudowano za obecnym budynkiem ośrodka "Start" boisko do piłki nożnej oraz bieżnię i rzutnie dla lekkoatletów. Ówczesne władze miasta oraz kierownictwo ośrodka "Start" doszły do porozumienia i zapewniły, że nowo wybudowane boisko będzie służyło naszemu klubowi i wiślańskim piłkarzom. Tak było do 1966 r. Później piłkarze już tylko sporadycznie mogli korzystać z boiska w ramach jakiegoś okazjonalnego meczu lub spotkania.

Ponieważ chętnych do gry w piłkę nożną było tak dużo, kierownictwo sekcji piłkarskiej wystąpiło do Zarządu z wnioskiem o zgłoszenie do rozgrywek drugiej drużyny seniorów. Stało się to faktem i oprócz pierwszego zespołu seniorów grającego w klasie A, rezerwy walczyły o mistrzostwo klasy C. Juniorzy natomiast rozgrywali przedmecze w klasie "A" seniorów. Rozgrywkom towarzyszyło ogromne zainteresowanie ze strony kibiców. Wystarczy przypomnieć, że olinowanie z grubej liny, które otaczało boisko za szkołą podczas meczów mistrzowskich, nie wytrzymywało naporu kibiców i często musiały interweniować służby porządkowe. Drużyna miała wiernych kibiców, którzy gromadnie wyjeżdżali na mecze na boiskach rywali. Należy wspomnieć szczególnie o Pawle Podżorskim, który od 1958 r. jest z zespołem "na dobre i złe". Nieprzerwanie do chwili obecnej kibicuje naszej drużynie. Pierwsi piłkarze naszego klubu to: Włodzimierz Polok, Stanisław Polok (narciarz), Henryk Hombek, Stefan Pojda, Jan Raszka (narciarz, olimpijczyk), Paweł Pilch, Rudolf Cieślar, Paweł Szarzec, Jan Rumon, Gustaw Polok, Francikowski (bramkarz), Jerzy Słowiok, Wilibald Zelcer (zawodnik i trener), Edward Jakuciński (zawodnik i trener), Paweł Cieślar, Jan Cieślar, Rudolf Słowiok, Michał Drobisz, Józef Szturc, Ludwik Szturc, Bolesław Olszar, Henryk Cieślar, Andrzej Bujok, Andrzej Kocjan (narciarz), Władysław Szturc, Stanisław Wantuła. Głównie na tych zawodnikach opierała się nasza drużyna grająca w klasie "A". Oprócz nich występowali w I lub II drużynie: Andrzej Bujok, Gustaw Cieślar, Jan Czyż, Władysław Czyż, Józef Drobisz, Jerzy Kuszela, Paweł Kuszela, Jerzy Lazar, Wacław Pilch, Władysław Pezda i inni.

Po spadku do klasy B, w latach 1961-62 do drużyny doszli utalentowani juniorzy: Józef Kuszela, Jan Lazar, Otton Leśniak. Drużyna szybko okrzepła i po jednym sezonie znowu awansowała do klasy A. Niestety w sezonie 1963/64 znowu był spadek o klasę niżej. Drużyna ta grała do końca sezonu 1966r., po czym decyzją ówczesnego Zarządu, sekcja piłkarska została zawieszona na rok. Przerwa ta jednak trwała aż 10 lat. Zarząd uzasadniał swoją decyzję brakiem boiska oraz ciężką sytuacją finansową klubu.

Kilka ciepłych słów należy się zasłużonym działaczom, bez których sekcja piłki nożnej po prostu by nie istniała. Wymieńmy tu dra Pawła Gajdzicę, pana Zaleskiego, Władysława Jakucińskiego, Tadeusza Cieślara, Gustawa Pinkasa, pana Saternusa, wspomnianych już trenerów Wilibalda Zelcera i Edwarda Jakucińskiego.

Ponieważ nie było piłki nożnej w Wiśle, dlatego też niektórzy zawodnicy przeszli do sąsiednich klubów. W "Kuźni" Ustroń grali Stanisław Kujawa, Jan Lazar, Otton Leśniak, Kazimierz Leśniak, w późniejszym okresie także Jan Burian, Andrzej Szarpała, Karol Chraścina, Józef Kujawa, Adam Śliwka. W "Olimpii" Goleszów występowali Józef Kujawa i Jan Polok.

W październiku 1976 r. na otwartym zebraniu w remizie OSP w Wiśle Centrum, grupa zapaleńców, a do nich należy zaliczyć Janusza Kalitę, Romana Gasia, Andrzeja Poloka, wraz z ówczesnym naczelnikiem Wisły Wiktorem Buczkiem, postanowiła przywołać do życia sekcję piłki nożnej. Początkowo sekcja miała powstać przy OSP w Wiśle Centrum i nazywać się OSP "Płomień" Wisła, później jednak grupa założycielska doszła do porozumienia z władzami Klubu Sportowego "Wisła-Start" w Wiśle i w ten sposób, po 10 latach piłka nożna rozpoczęła niejako od nowa swój żywot na terenie Wisły.

Do rozgrywek o mistrzostwo klasy C drużynę zgłoszono w lipcu 1977 r. a już 6 sierpnia odbył się pierwszy mecz w Wiśle z LKS "Błękitni" Pierściec w ramach rozgrywek o mistrzostw klasy C, który przyniósł sukces w postaci zwycięstwa naszego zespołu 3:2.

W 1975 r. w ramach telewizyjnego Banku Miast pomiędzy Wisłą a Szczawnicą, powstało na terenie dawnego żwirowiska w Jonidle boisko piłkarskie. Wreszcie był niezależny plac gry i chociaż wielkość tej płyty i jakość trawiastej nawierzchni pozostawiały wiele do życzenia, było to już niejako swoje miejsce. Postawiono bramki, wydłużono płytę od strony campingu na wymaganą długość. Za szatnię służyła część budynku kajakowiska. Nie było w nim wody, dlatego zarówno gospodarze, jak i goście myli się w... pobliskiej rzece Wiśle. Jednak działaczy i zawodników cieszył fakt, że mają gdzie trenować i grać w piłkę nożną, a to było najważniejsze. Zgłoszona do klasy C klasy drużyna w sezonie 1977/78 szła niczym burza i zdobyła mistrzostwo, awansując zasłużenie do klasy B.

Wreszcie nadszedł sezon 1983/84 i upragniony awans do klasy A. Wywalczyli go: Jan Szturc, Jan Głowa, Stanisław Małysz, Andrzej Soból, Karol Pinkas, Rudolf Pinkas, Andrzej Twardzik, Andrzej Grycman, Władysław Pilch, Zbigniew Pilch, Paweł Kubala, Marian Pilch, Piotr Kawulok, Andrzej Cieślar, Jarosław Czyż, Bronisław Lazar. Trenerem od 1977 r. do końca sezonu 1984/85 był nieprzerwanie Janusz Kalita. To za jego kadencji drużyna przeszła dwa szczeble w górę i zdobyła awans do klasy "A". Warto przy okazji przypomnieć, że nasza drużyna jako beniaminek w klasie A, sprawiła ustrońskiej "Kuźni" przesławne lanie, wygrywając 8:1 na Jonidle jesienią 1984 r. Tej porażki Ustroniacy do dzisiaj nie mogą przeboleć. Następnie na jeden sezon drużynę przejął były zawodnik KS "Wisła-Start" z lat 60-tych, Jan Lazar.

Kolejnym trenerem został Janusz Kalita. Zespół spadł w sezonie 1988/89 do klasy B, ale po roku znowu awansował do klasy A.

W latach 1983-86 na Jonidle wybudowany został pawilon z biurami, szatnie z prysznicami, magazynami i wreszcie klub mógł być na swoim. Całkowite przeniesienie biura i magazynu nastąpiło jesienią 1986 r. Wtedy też miał miejsce kapitalny remont płyty boiska i powstała mini widownia, barierka okalająca boisko, dwie budki dla rezerwowych graczy gospodarzy i gości. Oficjalne otwarcie wyremontowanego boiska nastąpiło w 1990 r.

W sezonie 1996/ zespół jednak spada do klasy B, a drużynę na sezon 1997/98 przejmuje ustroński trener Tadeusz Sikora. Po jednym sezonie trener Sikora wprowadza drużynę do klasy A. Następuje ponowna zmiana trenera i drużynę od sezonu 2002/03 prowadzi Jerzy Wielgos, wywalczając z nią awans do klasy A.

Jeszcze kilka słów o wychowankach, którzy pierwsze kroki stawiali w naszym klubie jako juniorzy, a potem grali jako seniorzy i trafili do znanych klubów. Gerard Marszałek po odejściu z naszego klubu grał w I-ligowym "Górniku" Wałbrzych i I-ligowym GKS Jastrzębie. Krzysztof Rak występował w II-ligowej "Lubliniance" Lublin, Jarosław Czyż w III-ligowym "Beskidzie" Skoczów, a Karol Pinkas, Otton Karaś, Zbigniew Lazar i Jan Polok w lidze okręgowej w "Kuźni" Ustroń.

Po awansie drużyny seniorów do klasy B w 1978 r., równolegle prowadzone było szkolenie juniorów i trampkarzy. Przez 10 lat drużynę juniorów prowadził i trenował Jan Lazar. Zespół ten zawsze plasował się w pierwszej trójce grup regionalnych, zaś na początku lat 80. awansował do ligi wojewódzkiej, zajmując drugą lokatę. Następnie drużyna prowadzona przez trenera Władysława Czyża, również lokowała się w górnych rejonach tabeli grup regionalnych i ligi wojewódzkiej. Po trenerze Czyżu na dłuższy okres juniorami, a początkowo również trampkarzami, zajął się Jan Wałęska. On także ze swoją drużyną plasował się w czołówce. W roku 2000/01 drużyna awansowała i gra w lidze okręgowej juniorów. Obecnie drużynę juniorów prowadzi trener Jerzy Wielgos.

 

Ostatnie spotkanie

Nie wprowadzono danych o ostatnich meczach.

Reklama

Wyniki

Mecze sparingowe

Logowanie

Statystyki

Brak użytkowników
zalogowanych i 2 gości

dzisiaj: 73, wczoraj: 35
ogółem: 530 931

statystyki szczegółowe